Okenní a dveřní kování

Detail okenního kování

Kování je základní součást každého okna nebo dveří. Spojuje okenní rám a křídlo, zajišťuje bezproblémovou manipulaci a otvírání okna.

Spolu s dalšími bezpečnostními prvky (bezpečnostním sklem nebo bezpečnostní fólií) zajišťuje ochranu proti vloupání.

Moderní systémy kování zabezpečí dům či byt před všemi nežádoucími návštěvníky.

Kování oken

Kromě základní železné konstrukce, která objímá celé okenní křídlo je součástí každého kování klika. Ve většině případů je možné umístit kliku do čtyř poloh:

  1. zavřené okno
  2. otevřené okno do strany
  3. výklop okna nahoře
  4. mikroventilace

I v případě oken je možné vybírat z několika bezpečnostních tříd a zabezpečení. Tyto třídy charakterizují rychlost, jakou je možné překonat celý systém kování a dostat se dovnitř.

Pro kvalitní kování není problém odolat ani páčidlu. V případě dětského pokoje nebo kancelářských prostor je možné instalovat další doplňky.

Kování dveří

Konkrétní typ kování je potřeba vybírat podle určení dveří. Jiná kování jsou pro vnitřní dveře a vyšší požadavky jsou na dveře vnější. Stejně se musí vybrat kování podle materiálu dveří (plast či dřevo).

Aby kování sloužilo bezproblémově po maximální možnou dobu je potřeba vzít v úvahu nejen vzhled, ale i materiál. Můžeme volit z několika druhů kovů. Chybu neuděláte v případě chromované oceli, nerezi nebo některého z barevných kovů.

Vchodové dveře je vhodné opatřit přímo bezpečnostním kováním, které bude příbytek chránit před nežadoucí návštěvou. Uvedená bezpečnostní třída by měla být doložena patřičným certifikátem.

Pokud budete objednávat kování zvlášť, dávejte si pozor hlavně na možnost pravých či levých dveří. Někteří výrobci pak dodávají univerzální variantu pravolevou.